קרדיט: shuterstock

באדיבות טל אליאס, רכז תחום דיקור סיני בכללית רפואה משלימה

הרפואה הסינית מציעה כלים לסייע למטופלים האונקולוגיים הן בהקלה על כאבים והן בהתמודדות עם המחלה. לפי ראייתה של הרפואה הסינית, תהליך הטיפול התרופתי במחלת הסרטן, בין אם הוא כולל טיפולים כימיים או טיפולים ביולוגיים, יכול להחליש את הצ'י (האנרגיה של הגוף) ולגרום לתופעות לוואי כמו: גלי חום, חולשה, תשישות, כאבים, סחרחורת, פגיעה במערכת החיסון, בעיות במערכת העיכול כמו: בהקאות, בחילות, כאבי בטן, יציאות לא סדירות ועוד. מטופלים מסוימים אף חווים נוירופתיה כלומר פגיעה במערכת העצבים ההיקפית וחוסר תחושה בגפיים, תחושת נימול ושריפה ולעיתים כאבים.

הסרטן בראי הרפואה הסינית

הרפואה הסינית רואה בסרטן תוצאה של חוסר איזון, הנוצר ממצבים בהם האיברים הפנימיים כמו הכבד, הכליות והטחול, יוצאים מכלל איזון אנרגטי ואז יכולים להופיע מצבים כגון סטגנציה (תקיעות), פגיעה בזרימת הדם התקינה בגוף מה שעלול להוביל להיווצרות גידולים.

חוסר האיזון ההתחלתי מושפע מלחץ, מתח ותזונה לקויה מה שעלול להוביל לתקיעות של צ'י הכבד ולהיווצרות של סטגנציה.

כיצד הרפואה הסינית מסייעת למטופל האונקולוגי?

הרפואה הסינית מסייעת במהלך הטיפול נגד מחלת הסרטן באמצעות הקלה בתסמינים של תופעות הלוואי העלולות להיווצר בעקבות הטיפולים. הטיפול עצמו תומך במערכת החיסון, במערכת העיכול ועוזר למטופלים לעבור את התקופה הקשה מעט יותר בקלות. הרפואה הסינית מנסה להקל על המטופל לפני תחילת טיפול, והמטפל מבצע אבחנה מדויקת באמצעות בדיקת דופק, לשון ובהתאם למצב הגופני וכך מתאים את הטיפול על פי מצב המטופל באותו רגע.

דיקור סיני

הדיקור הסיני מחזק את האנרגיה בגוף, פותח תקיעות של דם וצ'י גורם לגוף לייצר צ'י בצורה יותר יעילה ומחזק את המערכות התומכות – מערכת חיסון ומערכת עיכול. הדיקור עובד על מערכת העצבים ויכול להקל משמעותית על התופעות לוואי השונות שציינו לעיל ביניהן התופעות של הנוירופתיה. כמו כן, הדיקור יכול להפחית במידה ניכרת תופעות לוואי נפוצות מטיפולים אונקולוגיים.

 

 

תזונה סינית תומכת

לצד הדיקור הסיני, נשים דגש על תזונה מותאמת באופן אישי על פי האנרגטיקה הסינית ועל מצב המטופל, לדוגמה מטופל הסובל מחולשת צ'י, נציע לו לצרוך מזונות שמחזקים את הצ'י והדם כמו בשר אדום, ירקות כתומים, שקדים, קטניות ואגוזים וכדומה, זאת כמובן בהתאם להנחיות של המטפל.

הרגעת הנפש

נדבך נוסף שהדיקור הסיני תורם הוא בהיבט המנטלי. חולים אונקולוגיים חווים תחושות של חרדה, מתח ולחץ רב בהתמודדות עם המחלה והדיקור הסיני יכול לסייע בהרגעה והורדת מפלס המתח והלחץ וכך גם לסייע בבעיות שינה שעלולות לצוץ בתקופה זו.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here