השיקום וחשיבותו

הרבה פעמים הפחתת הכאבים או אפילו העלמתם היא החלק הקל. הקושי טמון ביכולת להשאיר אותכם ללא כאב! זו הסיבה שפציעות ופגיעות במערכת עצב שריר ושלד לא תחלמנה על מיטת הטיפולים של הכירופרקט או של כול בעל מקצוע אחר בתחום. ההחלמה והחזרת הנפגע לאורח חיים פעלתני וללא כאבים תיתכן רק לאחר תהליך שיקומי של האיבר הפגוע על פי תוכנית מותאמת אישית. השיקום חייב להתבצע בשלבים וכול שלב חייב להתבצע בעיתוי הנכון. בתחילת הטיפול נקדיש את רובו לשימוש באמצעים חשמליים (לייזר, אולטרא סאונד, גלי הלם…) על מנת להוריד את הדלקת. לאחר מכן נתחיל בהפעלה הדרגתית, פסיבית ואקטיבית של האיבר הפגוע ושל הגוף. במהלך השיקום גם נעשה שימוש באמון שיווי המשקל ושיפורה של המערכת הפרופריוצפתית.

מטרתה של התוכנית השיקומית

של התוכנית השיקומית חזרה לאורח חיים פעיל ולהוריד את הסיכון להישנות הבעיה. הפעילות הגופנית מהווה כלי חשוב בהשגת המטרה. פעילות גופנית מותאמת אישית עבור כול מטופל ועבור כול פציעה היא מרכיב קריטי בריפוי. התוכנית צריכה לכלול מגוון תרגילים בפיזיותרפיה שמטרתם שיקום מלא. רק לאחר שהושג שיקום מלא יש להחזיר את הספורטאי לפעילות באופן הדרגתי. ספורטאי שנפצע שואף לחזור חזרה לפעילות שלו במהרה. הוא מפעיל לחצים, מתחנן ומבטיח כול דבר על מנת שנאשר את חזרתו למגרש. אך יש לזכור כמחצית מהפציעות החוזרות נגרמות בגין חזרה מוקדמת מידי לספורט. אם יש ספק לגבי מידת שיקומו של האיבר הפגוע אז אין ספק שהספורטאי לא אמור להתאמן!

שיקום לנזקי גוף שאינם טראומטיים

בקרב חלק גדול מהאנשים שניזוקו בגלל חשיפה לעומסים ותנועות חוזרות ניתן למצוא שינויים ניווניים מוקדמים. השינויים הללו גורמים לפגיעה ביכולת של הרקמות הרכות, המפרקים והחוליות לשמור על התנהגות ביו-מכאנית תקינה במהלך פעילות גופנית והעומסים הנגרמים בגינה. משמעותה של התנהגות ביו-מכאנית תקינה היא יכולת טובה של הגוף לשמר את המבנה ואת המיקום האופטימלי של המפרקים, החוליות והרקמות הרכות במצבים נייחים ודינאמיים. שיפור היציבות של הרקמות הללו הוא חלק חשוב מהטיפול והשיקום הכירופרקטי של מערכות עצב-שריר-שלד וראוי שינתן לכל נפגע.

באמצעות שיקום אורטופדי אנו משנים את מצבו הבסיסי של הנפגע. אנו מייצבים את המפרק הפגוע ומאפשרים חזרה לפעילות עם סיכון מופחת להישנות הבעיה. האיכות של ההחלמה קובעת את עתידה. יש לשים דגש שהרקמה תתאחה באופן מיטבי, לוודא שהבקרה העצבית שוקמה וכמובן חזרה היכולת של המפרק לעמוד בעומסים סטטיים ועומסים דינאמיים. ללא שיקום יסודי הבעייה עלולה לחזור עם העומס הראשוני.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here