מהי יציבה

יציבההמושג יציבה (Posture) מקורו במילה הלטינית להניח (Ponere). ביטוי זה מבטא את המהות העומדת בבסיס היציבה, הצורך להניח נכון את חלקי הגוף השונים. המילון של אבן שושן היציבה היא "מצב אברי הגוף בשעת עמידתו".

הגדרה זו אינה מקיפה מספיק שכן היציבה אינה באה לידי ביטוי בעמידה בלבד. היציבה היא למעשה סידור איברי הגוף בכול המצבים בהם שוהה גופינו, מצבים נייחים ודינאמיים כאחד: ישנה יציבה בישיבה, יציבה בעמידה, יציבה בשכיבה, יציבה בכפיפה, בהליכה וריצה וכן הלאה.

כיצד בודקים יציבה?

עמוד השדרה מורכב משלושה אזורים אנטומיים – עמוד שדרה צווארי, עמוד שדרה טורקלי ועמוד שדרה מותני. עמוד בשדרה הצווארי מאופיין בעקומה לורדוטית, עמוד השדרה הטורקלי מאופיין בקיפוזיס ועמוד השדרה המותני מאופיין גם הוא כמו הצוואר בעקומה לורדוטית. עקומות תקינות יאפשרו לרוב יציבה תקינה אשר בה הראש והכתפיים מצויים מעל האגן. עקומות שאינן תקינות לא תאפשרנה מנח תקין.

את איכות היציבה נוהגים להעריך באמצעות חוט אנכי לקרקע (plumb line – ראה איור) שנמתח לאורך צידו של הגוף. חוט זה צריך לעבור דרך מרכז האוזן, החוליה השביעית, כתפיים, בליטות גרמיות של פרקי הירך ולחצות את חלק האחורי של הדיסק בין L5-S1. במידה והחוט אינו עובר במסלול זה הרי שמדובר ביציבה שאינה אופטימאלית. המשמעות של יציבה לא אידיאלית היא שהאדם מפעיל יותר כוח מהנדרש על מנת להחזיק ולהניע את עצמו.

מהי יציבה טובה?

ובכן מהי יציבה נכונה? יציבה מוגדרת כנכונה במצב בו קשתות עמוד השדרה ויתר מפרקי הגוף "מאורגנים" באופן שמחלק את העומסים שווה בשווה מבלי לייצר עומס יתר ממוקד על איזור אנטומי מסוים. באין עומס יתר על אזור אנטומי מסוים אין גם בלאי ושחיקת יתר מואצת של רקמות או פרקים מסוימים, לא מתפתחות דלקות ולא נגרמים כאבים.

ליציבה נכונה יש חשיבות גדולה בצמצום שחיקתו של עמוד השדרה והשלד, בהפחתת כאבי הגב, כאבי הפרקים וכאבי השרירים. יציבה איכותית מעניקה אומדן לגבי הבריאות העתידית של השלד בפרט ושל הגוף בכלל. היציבה יכולה גם לשקף את אופיו ומצבו הנפשי של האדם. עמוד שדרה הנתון לעומסים חריגים בגין יציבה לקויה יפתח בהכרח שינויים ניווניים, יתבלה מהר יותר, יגרמו לו נזקים, דלקות וכאבים.

יציבה נכונה מהווה בסיס מעולה לביצוע תנועות מדויקות, יעילות וחסכוניות בקלוריות. זה מצב בו היכולת שלנו לבצע פעולות מורכבות תוך שמירה על שיווי משקל משתפרת פלאים. ביציבה אידאלית הגוף זקוף, קשתות עמוד השדרה נשמרות במצבן הטבעי, מרכז הכובד מצוי במקומו הנכון בכול שלבי התנועה ויעילותו המכנית גדולה.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here