כאבי צוואר

סגנון החיים המודרני מורכב בעיקרו משעות ישיבה רבות, אם זה מסך המחשב בעבודה, אם בעת נהיגה או נסיעה, מסך המחשב בבית או מסך הטלויזיה, מצב שיוצר רוב מוחלט של שעות הערות הינו מתבצע בישיבה. במאה ה20 עקב ההתפתחות הטכנולוגית, רוב המקצועות הפכו מפיזיים (חקלאות, בנייה) למשרדיים ובעיקר מול המחשב שלכאורה מקל על חיינו, אך גורם ללא מעט השלכות מכאיבות.

עם כניסת המין האנושי לעידן המודרני כאבי הצוואר השכיחים, מהם סובלים 60%-70% מהאוכלוסיה הבוגרת, נגרמים מישיבה ממושכת במנחים שאינם בריאים. את כאבי הצוואר השכיחים ניתן לחלק לשני סוגים – הראשון הינו צוואר תפוס (טורטיקוליס) והשני כאבי צוואר כרוניים המאופיינים בכאב קהה ומופחת אך לאורך זמן ולא חד-פעמי. כאשר אדם בריא מתמיד לשבת ולהתנהל ברוב יומו אם בנהיגה, בעבודה או בצפיה בטלויזיה בתנוחת ישיבה לא בריאה, נוצר לחץ על חוליות עמוד השדרה, והסחוס העוטף אותן ובפועל מגן עליהן, נשחק במהלך השנים.

למרות הקידמה, מכונת זמן עדיין לא הומצאה, וכיום קשה להמנע מישיבה ממושכת לאורך רוב שעות היום כמעט בכל המקצועות, וגם בזמן הפנוי, לכן נוצר צורך בהשמת דגש על ישיבה נכונה, בריאה על מנת להמנע מכאבי צוואר ולחץ על עמוד השדרה כולו. בעת ישיבה מול מחשב יש להקפיד על:

1. ישיבה זקופה מול מחשב כאשר הגוף אינו מוטה קדימה כלפי המסך, הגב העליון והשכבות נשענות על משענת הגב בכסא.

2. הקפדה כי מסך המחשב ימצא בקו ישר מול הכסא ומול העיניים, לא בצד השולחן, ולא באלכסון מעמדת העבודה.

3. גובה המסך גם הוא בקו ישר מול העיניים, לא תלוי גבוה על הקיר או בשולחן נמוך. כיום רוב המסכים מצויידים בארגונומיה משוכללת המאפשרת התאמה אופטימלית לתנאים הפיזיים של המשרד.

4. ביצוע הפסקות קצרות מדי חצי שעה – שעה, התמתחויות, הליכה קלה במשרד.

חשוב לציין כי שמירה על אורח חיים פעיל ובריא, תורמת למניעת כאבים אורטופדיים כגון כאבי צוואר אשר המנעות מפעילות גופנית עלולה להגביר את הסיכון עקב שרירי גב חלשים ויציבה כללית, גם בעמידה – לקויה. כמו כן קיים קשר בין מתחים נפשיים לכאבי צוואר, כגון לחץ בעבודה , אורח חיים רגוע ושליו יפחית את הסכנה להחשפות לכאבים מסוג זה. לסיכום יש להסיק כי המחשב הטלויזיה והרכב הינם חלק בלתי נפרד מחיינו והאופציה להתנזר מהם כמעט ולא קיימת, על מנת לשמור על אורח חיים בריא בגוף בריא רצוי להשמע לכללים הלא-כל-כך קשים לביצוע ולהמנע מלהכנס לעוד סטטיסטיקה רעה

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here